Composite Schedule

April 2020
Schedule for the month of April 2020
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
29
vs Lynne Marchiando Team Race
10:00 AM

vs Jumbo Team Race
10:00 AM

vs Dellenbaugh Trophy
10:00 AM

vs Boston University Trophy
10:00 AM

vs Boston College
TBA

at Clark University
12:00 PM
30
31
at Wheaton College
3:00 PM

vs Clark University
3:30 PM

vs Emerson College
3:30 PM

at Wheaton College
5:00 PM
1
at Babson College
4:00 PM
2
vs Tufts University
3:30 PM
3
at Sam Howell Invitational

at Sam Howell Invitational

vs Emerson College
3:00 PM

at Emerson College
3:30 PM

vs Amherst College
5:00 PM

vs Emerson College
5:00 PM

vs New York University
6:00 PM
4
vs Emily Wick Trophy
10:00 AM

vs New England Team Race Championship
10:00 AM

vs Wellesley, Williams, William Smith

vs Boston College and Boston University

vs Alumni Cup

vs San Diego Crew Classic
TBA

at Bates, RPI and Tufts

at Bates, RPI and Tufts

vs Clark University
TBA

vs Wellesley College
12:00 PM

vs Emerson College
12:00 PM

at Clark University
12:00 PM

vs Clark University
1:00 PM

at Springfield College
2:00 PM

at Clark University
2:00 PM

vs Emerson College
3:00 PM
5
vs Emily Wick Trophy
10:00 AM

vs New England Team Race Championship
10:00 AM

vs San Diego Crew Classic
TBA
6
7
at Brandeis University
3:00 PM

at U.S. Coast Guard Academy
3:30 PM

at Wheaton College
4:00 PM
8
at Tufts University
3:00 PM

at Babson College
4:00 PM

vs Wheaton College
4:00 PM

at Tufts University
5:00 PM
9
at UVC Quarterfinals
TBA
10
at Knecht Cup

at George Washington University Invite

at Silfen Invitational

at Bison Outdoor Classic

at Silfen Invitational

at Bison Outdoor Classic

at UVC Semifinals
TBA

vs Bowdoin College
3:00 PM

vs Wellesley College
3:00 PM

vs Babson College
3:30 PM

vs Wellesley College
5:00 PM
11
vs Oberg Trophy
10:00 AM

vs Women's Team Race National Invitational
10:00 AM

vs Thompson Trophy
10:00 AM

vs Presidents Trophy
10:00 AM

at Knecht Cup

at George Washington University Invite

vs Donahue Cup

vs Delaware and Mercyhurst
TBA

at Bison Outdoor Classic

at UConn Northeast Challenge

at Bison Outdoor Classic

at UConn Northeast Challenge

at UVC Championship
TBA

vs Smith College
11:00 AM

vs Clark University
12:00 PM

at Babson College
12:00 PM

vs Springfield College
12:00 PM

vs U.S. Coast Guard Academy
1:00 PM

vs U.S. Coast Guard Academy
@ Conn. College
1:00 PM

vs Springfield College
2:00 PM

vs Mount Holyoke College
2:30 PM

at Babson College
3:00 PM
12
vs Oberg Trophy
10:00 AM

vs Women's Team Race National Invitational
10:00 AM

vs Thompson Trophy
10:00 AM

vs Presidents Trophy
10:00 AM

vs Central Series 4
10:00 AM

vs Bates College

vs Delaware and Mercyhurst
TBA
13
14
vs Salve Regina University
3:00 PM

vs U.S. Coast Guard Academy
3:30 PM

vs Wellesley College
3:30 PM

vs Middlebury College
5:00 PM

vs Salve Regina University
5:00 PM

vs Bowdoin College
7:00 PM
15
at Emerson College
4:00 PM

vs Emerson College
4:00 PM

at Emerson College
7:00 PM
16
vs Midweek Firefly
5:00 PM
17
at Larry Ellis Invitational

at Larry Ellis Invitational

at NCAA Tournament First Round
TBA

at Smith College
3:00 PM

vs Wheaton College
3:30 PM

at Smith College
5:00 PM
18
vs Boston Dinghy Club Challenge Cup
10:00 AM

vs Reed Trophy
10:00 AM

vs Morris Trophy
10:00 AM

vs Muri Cup/Beanpot

at Cherry Hill Invitational


vs Knecht Cup
TBA

vs Sean Collier Invitational

vs Sean Collier Invitational

at Wheaton College
12:00 PM

at Springfield College
12:00 PM

at WPI
12:00 PM

vs Wheaton College
1:00 PM

at Springfield College
1:00 PM

at WPI
2:00 PM

at Wheaton College
3:00 PM

at Springfield College
3:30 PM
19
vs Boston Dinghy Club Challenge Cup
10:00 AM

vs Reed Trophy
10:00 AM

vs Morris Trophy
10:00 AM

vs Knecht Cup
TBA
20
21
vs Johnson & Wales University
3:00 PM

vs Endicott College
3:30 PM

vs Babson College
3:30 PM

vs Johnson & Wales University
5:00 PM
22
vs Roger Williams University
3:30 PM

at Amherst College
3:30 PM

at U.S. Coast Guard Academy
4:00 PM

at Babson College
7:00 PM
23
vs Midweek Firefly
5:00 PM

at Trinity College
3:00 PM

vs Trinity College
4:00 PM

at Trinity College
5:00 PM
24
25
vs New England Dinghy Championship
10:00 AM

at Gordon College

at Bates and Holy Cross

vs Marist College

at NEWMAC Championship

at NEWMAC Championship

vs Smith College
12:00 PM

vs Clark University
1:00 PM

vs Skidmore College
1:00 PM
26
vs New England Dinghy Championship
10:00 AM

at Eastern Connecticut State University
12:00 PM

vs University of Southern Maine
1:00 PM

at Eastern Connecticut State University
2:00 PM

vs University of Southern Maine
4:00 PM
27
vs NEWMAC Tournament First Round
TBA
28
vs NEWMAC Semifinals
3:00 PM
29
vs NEWMAC Tournament Semifinal
TBA

vs NEWMAC Tournament First Round
TBA

vs NEWMAC Tournament Day One
TBA

vs NEWMAC Tournament Semifinals
TBA
30
vs New England Division III Championship

vs New England Division III Championship

vs NEWMAC Tournament - First Round
3:30 PM
1
vs New England Division III Championship

vs New England Division III Championship

vs NEWMAC Tournament Semifinal
TBA

vs NEWMAC Tournament
TBA

vs NEWMAC Tournament Day Two
TBA
2
vs New England Rowing Championship

vs New England Division III Championship

vs New England Division III Championship

vs NEWMAC Championship
TBA

vs NEWMAC Tournament
TBA

vs NEWMAC Tournament Day Three
TBA

vs NEWMAC Championship
11:00 AM