Palmer Leads Women's Fencing With Ninth-Place Finish at NCAA Northeast Regional Championship

An action photo of Kristen Palmer lunging towards the left with her left arm raised
Photo by DSPics.com

THE BASICS:

- Event: NCAA Northeast Regional Championship

- Location: Ithaca, N.Y. (Cornell University)

- The Lead: MIT first-year Kristen Palmer (Brooklyn, N.Y.) captured ninth place in sabre at the NCAA Fencing Northeast Regional Championship on Sunday at Cornell University. Her performance resulted in her securing a spot in the NCAA Championship to be held March 19-20 in Detroit, Michigan. Senior Tesla Wells (Phoenix, Ariz.) ranked 15th in epee while classmate Karen Gu (East Hanover, N.J.) finished a team-best 26th among the foil competitors.

Epee

 

Tesla Wells 15th Place Pool Round 1: 3-1
- Lost 5-4 vs. Emily Gao (Cornell)
- Won 5-2 vs. Ariana Ferretti (Brown)
- Won 5-4 vs. Melanie Dolgonos (St. John's)
- Won 5-4 vs. Unnathy Nellutla (Tufts)
Pool Round 2: 5-1
- Lost 5-3 vs. Ariana Mangano (Columbia)
- Won 5-2 vs. Sam Wolstenholme-Britt (Wellesley)
- Won 4-3 vs. Shirley Wang (Yale)
- Won 5-4 vs. Megan Eno (Cornell)
- Won 5-1 vs. Eileen Wang (NYU)
- Won 5-2 vs. Sofija Podnsocka (Brown)
Pool Round 3: 2-4
- Lost 5-2 vs. Christina Ko (BC)
- Won 5-2 vs. Ria Jobalia (NYU)
- Lost 4-3 vs. Joy Ma (Yale)
- Lost 5-2 vs. Giana Vierheller (Columbia)
- Won 5-3 vs. LeeAnn Choy (Columbia)
- Lost 3-0 vs. Vittoria Andrea Rizzi (St. John's)
Elaine Wen 34th Place

Pool Round 1: 2-2
- Lost 5-2 vs. Anna Lanzman (NYU)
- Lost 5-2 vs. Ashley Cherry (Sacred Heart)
- Won 5-3 vs. Arianna Minassian (Tufts)
- Won 5-3 vs. Alina Chen (LIU)

* Defeated Sophie Ulene (Brown), 5-3, to advance to next round

Pool Round 2: 1-5
- Lost 5-1 vs. LeeAnn Choy (Columbia)
- Lost 5-2 vs. Cosima Martus (BC)
- Lost 5-4 vs. Cindy Gao (Harvard)
- Won 5-4 vs. Ashley Cherry (St. John's)
- Lost 5-1 vs. Andrea Vittoria Rizzi (St. John's)
- Lost 5-3 vs. Jess Spear (Brandeis)
n/a
Taiylor Nunn 39th Place Pool Round 1: 2-2
- Won 5-3 vs. Alexander Wicken (Brandeis)
- Won 5-3 vs. Ally Zu (Brown)
- Lost 5-1 vs. Gabrielle Hill (Cornell)
- Lost 5-1 vs. Kaitlyn Gill (Tufts)
n/a n/a

 

Foil

 

Karen Gu 26th Place

Pool Round 1: 3-1
- Won 5-4 vs. Bella Stewart (Wellesley)
- Won 5-3 vs. Karen Velasquez (LIU)
- Won 5-2 vs. Ran Liu (CCNY)
- Lost 5-2 vs. Allison Cheng (Tufts)

Pool Round 2: 2-4
- Lost 5-1 vs. Natalie Nishimura (Cornell)
- Won 5-2 vs. Jessica Gets (Brandeis)
- Lost 5-1 vs. Madeleine Nishimura (Cornell)
- Lost 5-2 vs. Anisha Kasi (Brown)
- Won 5-4 vs. Jenny Zhao (Yale)
- Lost 5-1 vs. Sejal Saxena (Wellesley)
Amanda Hu 37th Place Pool Round 1: 1-3
- Lost 5-2 vs. Grace Park (NYU)
- Won 5-0 vs. April Vargas (CCNY)
- Lost 5-3 vs. Samantha Davidson (BC)
- Lost 5-2 vs. Jenna Waibel (Vassar)
n/a

 

Sabre

 

Kristen Palmer Ninth Place Pool Round 1: Bye Pool Round 2: 4-2
- Won 5-1 vs. Isabella McKinney (Tufts)
- Lost 5-3 vs. Brooke Dodrill (Wellesley)
- Lost 5-1 vs. Jessica Morales (Brandeis)
- Won 5-2 vs. Sophia Zhuang (Yale)
- Won 5-1 vs. Margiot Fackenthal (Cornell)
- Won 5-3 vs. Ally Wolf (Columbia)
Pool Round 3: 4-2
- Won 5-4 vs. Daniella Timofeyev (Columbia)
- Lost 5-1 vs. Gillian Harrill (Cornell)
- Won 5-3 vs. Sydney Hirsch (Yale)
- Lost 5-3 vs. Marta Lasota (Harvard)
- Won 5-3 vs. Karolina Kaleta (St. John's)
- Won 5-1 vs. Gillian Lawlor (BC)
Pool Round 4: 4-7
- Lost 5-1 vs. Sydney Hirsch (Yale)
- Won 5-3 vs. Daniella Timofeyev (Columbia)
- Lost 5-4 vs. Marta Lasota (Harvard)
- Lost 5-3 vs. Karolina Cieslar (St. John's)
- Won 5-4 vs. Maggie Shealy (Brandeis)
- Won 5-0 vs. Lauren Kim (Yale)
- Lost 5-4 vs. Violet Michel (Columbia)
- Lost 5-2 vs. Casey Chan (Brown)
- Lost 5-3 vs. Veronica Czyzewski (Harvard)
- Lost 5-1 vs. Jessica Morales (Brandeis)
- Won 5-3 vs. Sophia Zhuang (Yale)
Thérèse Mills Tied for 31st Place Pool Round 1: 3-1
- Won 5-2 vs. Ally Wolf (Columbia)
- Won 5-2 vs. Devon Brown (Brandeis)
- Won 5-0 vs. Mira Daphnie Castanares (Hunter)
- Lost 5-3 vs. Rose Parker (Vassar)
Pool Round 2: 1-5
- Lost 5-0 vs. Karolina Cieslar (St. John's)
- Lost 5-3 vs. Gillian Lawlor (BC)
- Won 5-4 vs. Jada Harrison (Brandeis)
- Lost 5-0 vs. Lauren Kim (Yale)
- Lost 5-1 vs. Veronica Czyzewski (Harvard)
- Lost 5-0 vs. Casey Chan (Brown)
n/a  
Anita Dey Barsukova 33rd Place Pool Round 1: Bye Pool Round 2: 0-6
- Lost 5-3 vs. Crystal Chen (BC)
- Lost 5-2 vs. Esther Bentolila (Cornell)
- Lost 5-1 vs. Sydney Hirsch (Yale)
- Lost 5-4 vs. Sabrina Edelman (Brown)
- Lost 5-2 vs. Maria Chart (Columbia)
- Lost 5-3 vs. Maria Theodore (Harvard)
n/a  

 

UP NEXT:

- The MIT women's fencing season will conclude at the NCAA Championship on March 19-20 at the TCF Center in Detroit, Michigan.

STAY CONNECTED:

- For the latest on MIT Athletics, follow the Engineers via social media on Twitter, Facebook, Instagram and YouTube.